X Ogólnopolskie Spotkanie Młodych -03 czerwca 2006

X ogólnopolskie spotkanie młodych -03.06.2006 "CHRYSTUS DROGĄ"

 Nad lednickimi polami znów powiewały transparenty z całej polski...
Już po raz dziesiąty młodzi ludzie z pieśnią na ustach, mogli razem wielbić Boga na lednickich polach. Nasza wspólnota już po raz drugi mogła stanąć u boku wielkiej ryby - centralne miejsce spotkań lednickich - oraz głośnym śpiewem i tańcem chwalić Boga!

 W tym roku pogoda nam dopisała, było ciepło, wręcz gorąco, a po błękitnym niebie spokojnie płynęły delikatne obłoczki, przez które przedzierały się promienie słoneczne. Aby zająć lepsze miejsca i być bliżej ołtarza - ryby, wyjechaliśmy już o 3.00. Po długiej męczącej podróży, podczas, której każdy chciał, choć trochę zmrużyć oko (niektórzy weterani spali nawet na podłodze:), ok. 8.00 dotarliśmy na miejsce. Rozłożyliśmy dumnie nasz transparent i ruszyliśmy na pole, w celu znalezienia wygodnego miejsca. Uroczystości w Lednicy, m.in. procesja, Msza św., Droga Krzyżowa, miały rozpocząć się dopiero o godz. 15.00, dlatego mieliśmy sporo wolnego czasu. Niektórzy próbowali się zdrzemnąć, inni zawierali nowe znajomości i szukali swoich przyjaciół, a jeszcze inni zwiedzali okolicę... Dla mnie pięknym widokiem, byli młodzi, którzy wśród wysokich traw wraz z księżmi próbowali znaleźć drogę do Boga w Spowiedzi św.

 W końcu nadeszła wielka chwila i rozpoczęła się główna uroczystość. Na początku byłą próba śpiewu lednickich pieśni. Wszystkie te pieśni, mają swój specyficzny charakter, powodują, że każdy zaczyna tańczyć i śpiewać, tak głośno jak tylko może. Melodie tych piosenek są szybko wpadające w ucho, a do tego ich słowa często działają jak miód na młode, zagubione serca. Ok. 18.30 rozpoczęła się cudowna Eucharystia, podczas której zostało pokazane na telebimie przesłanie Papieża Benedykta XVI, skierowane do młodych, specjalnie na tę uroczystość - "droga do drugiego człowieka". Jednym z ważnych gość na lednickich polach, był także arcybiskup Stanisław Dziwisz, który zaszczycił nas swoją obecnością.

Cała Msza św. była bardzo pięknie przygotowane i na niejednej twarzy pojawiła się łza wzruszenia i radości. Po Eucharystii, miała miejsce Droga Krzyżowa, podczas której wszyscy dostaliśmy piękne drewniane krzyżyki. Ok.02.00.w końcu osiągnęliśmy swój najważniejszy cel tegorocznego spotkania, było nim przejście przez lednicką rybę. W tamtym roku, w wyniku deszczowej pogody, zrezygnowaliśmy z tego momentu i udaliśmy się do autokaru, ale tym razem nie daliśmy na wygraną!!!

Lednica to niezapomniane wrażenia i cudowne przeżycie, szczególnie dla młodego, zagubionego w świecie najnowszych technologii, człowieka.

Marta Frydrychowska